I ty możesz zrozumieć nieskończoność

• Posted on: 9 March 2017
  • By: PB5
Politechnika Białostocka
Wydział Informatyki, Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM
prezentacja
Pokaz skierowany jest do szerokiego grona odbiorców, którzy znają niski poziomu wiedzy matematycznej. Celem imprezy jest przybliżenie pojęcia nieskończoności w matematyce, wymiarach i rachunkach nieskończonych oraz zastosowanie w granicach itp. Uczestnicy pokazu dowiedzą ile jest miejsca w kwadracie wygranych przestrzeniach od wymiaru 1, 2, 3, 4 aż do nieskończoności, uczestnicy sami policzą przekątną takich kwadratów przy pomocy…. Poznają Hotel Hilberta, który ma nieskończoną ilość pokoi, a także zastanowimy się jak przybliżyć pojęcie granicy w nieskończoności przez dyskusję. Przedstawimy jak można „rozciąć” kulę np. o wadze 1 kg i średnicy 20 cm pełną w środku na „kawałki”, a następnie przez obroty i przesunięcia złożyć dwie identyczne kule, każda o wadze 1 kg i średnicy 20 cm pełna w środku. Zakończymy (warto się zastanowić przed przyjściem) dyskusją, czy istnieje obiekt wokół nas, który ma nieskończoną liczbę, zastanowimy się nad: ziarenkami piasku, liczbą … gwiazd czy też myśli.
szkoły gimnazjalne
szkoły średnie
rodzice
nauczyciele